-Curriculum la Decizia Școlii (CDȘ)

Curriculum la Decizia Școlii (CDȘ)

Oferta C.D.Ș. pentru anul școlar 2018-2019

În baza acordurilor de parteneriat  cu Junior Achievement, în cadrul Liceului Teoretic Brezoi se implementează programele:

• Succesul Profesional la clasele a XI-a A şi B - coordonator Diaconescu Ilie - este un program ce promovează educaţia pentru consiliere şi orientare profesională, în semestrul al II-lea se va aplica Programul international Job Shadow (JS) care oferă elevilor o imagine reală a comunităţii de afaceri şi a locurilor de muncă.
  • Tehnici de comunicare la clasa a XI-a B - coordonator Burlan Mitu Olivia Simona;
  • Economia și succesul la clasa a VIII-a C - coordonatori Mosor Gheorghe și Jianu Cătălina

Din 1918 în lume şi din 1993 în România, Junior Achievement (JA) implementează în şcoli programe de educaţie economică, antreprenorială, financiară şi de orientare profesională. Prin activităţile learning by doing desfăşurate la clasă şi interacţiunea cu consultanţi voluntari din comunitatea de afaceri, tinerii dobândesc competenţe esenţiale pentru viaţă, experienţe inedite, oportunitatea de a participa la competiţiile internaţionale din cadrul programelor, apartenenţa la o reţea globală educaţionala şi profesională.